Strony

czwartek, 28 kwietnia 2016

Część 1. Podstawy - 6. Etykietowanie.

Zarówno ta lekcja jak i poprzednia o symbolizowaniu będą zahaczały o bardzo podstawową wiedzę. Oba te narzędzia są bardzo duże i pewnie zostanie im poświęcony jeszcze nie jeden wpis. Te dwie lekcje będą miały na celu pokazanie najprostrzych sposobów używania tych narzędzi.






Etykietowanie to kolejne narzędzie które ułatwi i przyspiesza nam pracę z mapą. nie wyobrażamy sobie planu miasta np. bez nazw ulic czy osiedli do tego miedzy innymi służy etykietowanie. Jak w poprzedniej lekcji tak i w tej zajmiemy się najprostszymi sposobami etykietowania. Na początek by ułatwić prace konserwatorskie ponumerujemy nasze ławki.

Etykietowanie obiektów punktowych z wykorzystaniem wyrażeń warunkowych (CASE ELSE).


By przy naszych ławkach pojawiły się numery które łatwo pozwolą je identyfikować będziemy musieli je ponumerować. Na początek wchodzimy we właściwości naszej warstwy skwerek do zakładki "Etykiety" Na samej górze musimy zaznaczyć "krzyżykiem" "Etykietuj tą warstwę z" i z listy rozwijanej wybrać pole. W naszym przypadku posłużymy się polem "id". 









Klikamy OK by zobaczyć efekty naszego działania.



















Etykietki czyli numery oczywiście pojawiły się z tym że mamy dwa problemy. Jeden to to że są kompletnie nie czytelne, drugi to to że pojawiły się dla wszystkich obiektów z naszej warstwy a my chcieliśmy ponumerować tylko ławki. Najpierw zajmiemy się problemem warunkowego wyświetlania etykiet. Wchodzimy znów do właściwości i zakładki Etykiety. 

Na górze obok pola wyboru po jakim atrybucie ma etykietować widzimy przycisk z takim "odwróconym E" jest to przycisk formatki "Wyrażenie". Etykietowanie po przez wyrażenie daje mnóstwo możliwości by z informacji które mamy wyciągnąć inne i wyświetlić na mapie w formie etykiet. My użyjemy wyrażenia CASE ELSE.

Klikamy w przycisk i otwieramy formatkę "Wyrażenie".


















W tej formatce mamy 2 zakładki: wyrażenie oraz Edytor funkcji. Edytorem nie będziemy się teraz zajmować skupmy się na wyrażeniu. W tej chwili widnieje tam tylko "id". Po prawej mamy funkcje których możemy użyć by zbudować odpowiednie wyrażenie. Nasza funkcja nazywa się CASE ELSE i znajdziemy ją w grupie "Wyrażenia warunkowe".













Jeszcze żebym nie zapomniał bardzo istotną rzeczą w tej formatce jest podgląd wyniku który znajduje się na dole po lewej. Pokazuje nam co otrzymamy w wyniku naszego wyrażenia a jeżeli się pomylimy pokaże nam błąd. Wymażmy teraz napis id z okna wyrażenia.

Po podświetleniu funkcji CASE ELSE po prawej wyświetlają nam się informację odo czego służy jak jest zbudowana oraz przykład zastosowania. Ogólnie budowę tej funkcji można by opisać tak:

Jeżeli COŚ jest TAKIE wtedy TO
jeżeli inaczej TO

Jeżeli klikniemy na naszą funkcję dwukrotnie jej "szkielet" wpisze się nam do pola "Wyrażenie".













Dla przejrzystości naszego wyrażenia proponuję zmienić je sobie w taki sposób:

Z tego  
CASE WHEN condition THEN result ELSE result END

Na
CASE 

WHEN condition THEN result 
ELSE result 

END

Należy również zauważyć że w tym momencie gdy nie mamy poprawnie wypełnionych condition oraz result w podglądzie otrzymujemy błąd.






Wracając do naszego wyrażenia chcemy by dla typu "ławka" wyświetlał nam id a w przypadku innego typu nic nie wyświetlał. 

W naszym przypadku dokładnie znamy nazwy kolumn i typów ale dla bezpieczeństwa lepiej "wyklikać" sobie je w kreatorze. Znajdują się one w części funkcje w grupie "Pola i wartości"




















Po rozwinięciu grupy widzimy nasze pola a po kliknięciu w pole po prawej stronie pojawi się okienko wartości klikając w przycisk "Unikalne" otrzymamy wszystkie unikalne wartości.













Teraz gdy chcemy dodać do naszego wyrażenia nazwę pola lub wartość wystarczy kliknąć na nawę dwukrotnie. Ważne żebyśmy mieli ustawiony kursor w miejscu w którym chcemy dodać naszą nazwę do wyrażenia.

Zaczynamy tworzyć nasze wyrażenie. Mamy już szkielet. Teraz zamiast "condition" wstawiamy nasz warunek "typ jest ławka" czyli "typ" IS 'ławka' - należy zauważyć że nazwy kolumn zamykamy w cudzysłowie a wartości w apostrofach. 

CASE
        WHEN "typ" IS  'ławka'

Następnie musimy określić co ma wtedy wyświetlić. My chcemy nasze id czyli THEN "id"

CASE
        WHEN "typ" IS  'ławka'  THEN "id"

Kolejno musimy określic co ma wyświetlić kiedy typ nie jest 'ławka'. W naszym przypadku niech nic nie wyświetla czyli miedzy dwoma apostrofami nie wstawiamy żadnej wartości czyli ELSE ''

CASE
        WHEN "typ" IS  'ławka'  THEN "id"
        ELSE ''

Oczywiście całe wyrażenie zamykamy słowem END by wiedział że to już koniec.

CASE

        WHEN "typ" IS  'ławka'  THEN "id"
        ELSE '

END













Mamy już gotowe wyrażenie w podglądzie widać że wpisaliśmy wszystko dobrze ponieważ nie wyświetla błędu. Klikamy więc OK i sprawdzamy czy nasze wyrażenie działa poprawnie.














Jak widać już tylko dla ławek są wyświetlane etykiety. Teraz zajmijmy się czytelnością naszej numeracji. Po pierwsze fajnie jak by nasze numery nie wyświetlały się na obiektach tylko kawałek obok.

Wchodzimy znów do właściwości do zakładki "Etykiety". Do edycji naszych etykiet służą różne zakładki w zależności co chcemy zmienić.












Nas teraz interesować będzie zakładka położenie. Klikamy w nią i  możemy zmieniać położenie naszych etykiet. Na początek określamy czy etykieta ma być wokół punktu czy ma być odsunięta. Wybierzmy "odsunięcie".

















Możemy nasze etykiety przesunąć o przygotowaną przez twórców odległość w kierunku wybranym z kwadrantu (dla nas jest to za mała odległość) bądź o zadaną przez nas odległość i kierunek. Tą właśnie opcją się posłużymy. Chcemy by nasze etykiety wyświetlały się nad lewym górnym rogiem więc wpiszmy dla parametru Przesunięcie X,Y kolejno -5 i -3 w milimetrach.

















Sprawdzamy jaki otrzymaliśmy efekt.



















Etykiety ładnie ma się odsunęły teraz przejdźmy do zakładki "Tekst". Tu zmieńmy sobie "Styl" na pogrubiony a "Rozmiar" na 10 pkt. Klikamy OK by zobaczyć efekty.



















Nasze etykiety już lepiej widać jednak w miejscach naszej ścieżki jeszcze się zlewają. Przydała by się jakaś otoczka by to odciąć. Wchodzimy więc do zakładki "Etykiety" oraz do zakładki "Otoczka".

















Zaznaczamy "Rysuj otoczkę". Rozmiar zostawiamy na 1 a kolor zmieniamy na jasno zielony.

















I standardowo sprawdzamy efekty naszych zmian.




















Teraz już bez problemu przeczytamy numery naszych ławek. 

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Do celów takich jak etykietowanie oraz grupowanie rzeczy w magazynie, służą specjalne kieszenie magazynowe https://somax.eu/212-kieszenie-magazynowe. Kieszenie idealnie nadają się do oznakowania rzeczy i ich dokładnego opisania. Można tam zawrzeć wiele szczegółów dotyczących specyfikacji danego produktu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Znakowanie przemysłowe? To proces niezwykle wymagający. Warto mieć na stanie sprzęt, który bez trudu da sobie radę. Promark oferuje rozwiązania najwyższej jakości.

    OdpowiedzUsuń